info@jinefem.com Bize Ulaşın: +90 242 317 00 66

GEBELİK HAFTASI NASIL HESAPLANIR

GEBELİK HAFTASI NASIL HESAPLANIR

Günümüzde gebeliğin ne kadar olduğunu bilmek için öncelikle kadının son adet tarihini bilmesi gerekir. Çünkü gebelik hesaplanırken kadının son adet günü baz alınır. Yani kadın son adet tarihi itibariyle gebe kalmış sayılır. Bir başka deyişle kadının adet olduğu gün bir önceki aydaki döllenmeyen yumurtalarının dışarı atılması yani içinde hiçbir yumurta kalmadığı gün gebeliği başlamış sayılır. Bu tarihten itibaren artık ay değil hafta ile gebelik takip edilir ve gebelik süresi tam 40 haftadır. Gebe kadının son adet tarihinin ilk günü, gebeliğinin de ilk günüdür ve bu ilk günden itibaren 7 gün sonra tam bir hafta geçmiş olur. Bir kadının gebe olup olmadığını anlamak için adetinin gecikmesini beklediği düşünülürse adetinin geciktiği hafta 5. gebelik haftası olur. Çünkü düzenli adet 4 haftada bir olur yani 28 günde bir olur. Gebe kadın doğum tarihini de tam 40 hafta sonra hangi gün ve aya denk geliyorsa o günlerde beklemelidir. Bu hesaplamaya bir örnek verecek olursak son adet tarihi 19 nisan 2011 olan bir kadının tahmini doğum tarihi tam 40 hafta sonra yani 24 ocak 2012 tarihidir. Tabi bu hesaplama kadının normal doğum yapacağı şartlardaki hesaplamadır. Kadın herhangi bir durumla sezeryan ya da erken doğum yapabilir.

Gebelik haftası hesaplama

Gebe kalan bir kadın eğer son adet tarihini bilmiyorsa gebelik haftası hesaplama için en sağlıklı yol ultrason ölçümleridir. Başlarda her ay sonrasında her hafta doktor kontrollerine giden bir gebenin doğum tarihini hesaplamak için ultrason yöntemi kullanılabilir. Tabi burada bebeğin gelişim hızı da doğum tarihini etkileyen etmenler arasındadır.

Gebeler kendi aralarında gebelik yaşını hafta olarak konuşurlar. Son adet günü hangi güne denk geliyorsa tam 7 gün sonra o gün 1 hafta geçmiş olur. Yani örneğin son adet günü pazartesiye denk gelen bir gebe kadının her pazartesi bir hafta daha gebelik yaşı artar. Diğer pazartesi dışında kalan günlerde ise örneğin 7 haftalık bir gebe, haftasını doldurduğu cuma günü '7+4 günlük gebeyim' der.

OP.DR.MURAT KAYAOĞLU

Yukarı Çık