info@jinefem.com Bize Ulaşın: +90 242 317 00 66 ONLİNE RANDEVU DOKTORA SORU SOR

DİYET VE BESLENME

DİYETİSYEN

 • Dyt.TUĞÇE ÇAĞLAR

  1994 yılında Antalya’da doğmuştur. İlk okul ve lise eğitimini antalyada tamamlamıştır. Lisans eğitimini Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde 2017 yılında başarılı bir şekilde tamamlayarak Diyetisyen ünvanı almıştır.
  Eğitim hayatı boyunca çocuk sağlığı gebe ve emziren anne beslenmesi, obezite tedavisi, sporcu beslemesi, ağırlık kontrolü ve hastalıklarda tıbbi beslenme gibi çeşitli konularda çalışmalar yaparak deneyim edinmiş olan Dyt. Tuğçe ÇAĞLAR, Antalya Atatürk Devlet Hastanesi, Ankara Başkent Hastanesi, Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi, Gamze Kaçar Diyet ve Güzellik Merkezi, Ankara Özel Koru Hastanesi gibi kurumlarda stajlarını tamamlamıştır.
  Bir çok kurs ve eğitim kongrelerine katılmıştır.
  İlgi Alanları
  Besin hazılama ve pişirme teknikleri
  Sağlıklı beslenme
  Kilo kontrolü
  Sporcu beslenmesi
  Çocukluk dönemii beslenme
  Ergenliik dönemi beslenme
  Gebelik ve emziklik dönemi beslenme
  Yaşlılık döneminde beslenme
  Diyabet/ insülin direnci ve diyet tedavisi
  Obezite tedavisi
  Kolestrol, trigliserid vb yüksekliklerinde beslenme


  Katıldığı Kurs Ve Eğitimler
  2017. II. Ulusal Beslenme ve Diyetetik Kongresi- Erciyes Üniversitesi/Kayseri
  2017. II. Ulusal Beslenme ve Diyetetik Öğrenci Kongresi– ‘’Karbonhidrat Sayımı Çalıştayı ‘’- Erciyes Üniversitesi/Kayseri
  2016. Metabolik Bariatrik Cerrahiye Multidisipliner Beslenme Yaklaşımı- Yeni Yüzyıl Üniversitesi/İstanbul
  2016. Başkent Üniversitesi II. Beslenme ve Diyetetik Öğrenci Kologyumu-Başkent Üniversitesi/Ankara
  2016. Rodos Grup- Cem ÖĞRETİR- ANKARA Diksiyon Eğitimi
  Etkili İletişim Eğitimi
  Beden Dili Eğitimi
  2016. BESVAK 4. Kariyer Günleri- ANKARA
  2016. KEPAN Klinik Nütrisyon Öğrenci Kongresi-ANKARA
  2015. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Öğrenci Kologyumu-Başkent Üniversitesi/Ankara
  2015. Yeme Bozuklukları Diyetisyeni Kursu Acıbadem Üniversitesi/İSTANBUL
  2015. 4. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu Acıbadem Üniversitesi/ İSTANBUL
  2013. Kariyer Sokağı- Mikro Beden Dili - ANKARA
  İkna Teknikleri
  Kurumsal İletişim
  Hitabet

DİYET VE BESLENME

Diyet nedir? Neden diyet yapıyoruz? Diyetisyen olmadan zayıflayamaz mıyım? Bu tür sorularla sık sık karşılaşıyorum.
Bazı insanlar diyet kelimesini duyduklarında bile rahatsız olabiliyorlar. Çünkü diyet denilince akla çoğu zaman pazartesi başlanıp salı günü bırakılan, sevdiğimiz her şeyden mahrum kalacağımız, tamamen olmak istemediğimiz birisi gibi davranacağımız zorlu bir süreç gibi geliyor. Bazen de yanlış uygulanan beslenme programları ile kötü bir geçmişin olması ister istemez bir ön yargı durumu yaratıyor.
En büyük hata diyetin ne olduğunu tam olarak bilmemekle başlıyor. Diyet İngilizce bir kelime olan ‘diet’ kelimesinden Türkçeye girmiştir. Kelime anlamı ise beslenme düzeni veya beslenme programı demektir. Aslında diyete başlamak demek beslenmenizi düzenlemek, daha sağlıklı bir beslenme tarzı benimsemek veya eğer yağ oranınızda bir fazlalık var ise onu ideal düzeye getirmektir.
İlk başta neden diyet yaptığımızı sorgulamak en doğru yöntem olacaktır. Bazen insanlar gerek çevresel etkiler, gerek medyatik zorlamalarla kalıplaşmış bir standarda girmeye zorlanıyor. İstemeyerek başlanan bu süreç de kısa sürede vazgeçmeye neden oluyor. Diyeti başkaları için değil kendi isteğiniz doğrultusunda kendi sağlığınız için yapmak en önemli nokta. Bu noktada diyet yapmanın bize kazandırdığı artıları bilmek inanmanızda çok etkili olabiliyor.
Beslenmeyi düzenleyip sağlıklı hale getirmek aslında sağlığımızı düzenlemektir. Vücudumuzda fazla olan yağ kütlesi kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet gibi birçok kronik hastalığın en önemli sebeplerindendir. Sağlıklı beslenerek ideal kilomuza ulaşmak hastalıkların önüne geçmemizi ve daha sağlıklı bir hayat sürdürmemizi sağlayacaktır. Sadece zayıflamak için yanlış beslenme programları uygulamak kilo vermenizi sağlasa da vücudunuza büyük bir kötülük yapmış olursunuz. Yetersiz ve dengesiz bir beslenme tarzı kısa sürede vitamin mineral eksikliği, saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları vb. olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Bunu uzun süre devam ettirdiğinizde organ fonksiyonlarında bozukluklara neden olabilirsiniz.
Bizim diyetisyenler olarak buradaki görevimiz ise bu süreçte size bir rehber olarak yardım edebilmektir. Yani sağlıklı beslenmeyi bir hayat felsefesi haline getirmek ilk hedefimiz olacaktır. Etraftan kulaktan dolma edinilen bilgilerin yerine bu konu üzerinde eğitim almış birisi tarafından destek görerek emin adımlarla ilerlemek her zaman çok daha iyi olacaktır.
Diyetisyen denilince sadece kilo verdirmek adına bir şeyler yaptığını düşünmek de bir o kadar yanlıştır. Sağlıklı beslenmeyi, bir hastalık durumunda nasıl besleneceğini, gebe ve emziklilik dönemlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek için yine en güvenilir yol bir diyetisyene başvurmak olmalıdır.

Diyetisyen, sağlıkla ilgili herhangi bir yüksek öğretim kurumunun en az 4 yıllık (bir yıl hazırlık ile 5 yıl) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden eğitim-öğretim programını tamamlayarak Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması ile Diyetisyen unvanı alarak diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan kişidir.

Diyetisyenlik, büyüme, gelişme ve ömür boyu tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda bireysel ve toplu beslenmenin plân ve programlarını düzenleyen; kurum ve kuruluşların özelliklerine göre bireylerin günlük enerji ve besin öğelerini hesaplar, Bu hesaplara uygun günlük, haftalık, aylık menüler düzenler. Besin öğesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran, değerlendiren, çözüm yolları bulan; var olan besin kaynaklarının ekonomi ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan, besin denetimini yapan, bu konularda fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre tıbbi beslenme tedavisi (diyet programı) planlayan, eğitim veren, eğitim programlarını planlayan uygulatan ve izleyen sağlık meslek alanıdır. Besin öğesinin olduğu her yerde diyetisyen vardır .Satın alınmasından pişmesine kadar araştırma değerlendirme ve çözüm üretme bu mesleğin içinde yer alır.Diyetisyen kişiyi bulunduğu ortama, duruma ekonomik şartlara , gelenek ve göreneklerine , hastalıklarına göre eğitmek bilgilendirmek ve takip etmek durumundadır.

Yukarı Çık