info@jinefem.com Bize Ulaşın: +90 242 317 00 66

DİYET VE BESLENME

DİYETİSYEN

 • Dyt.EZGİ KONAR

  1993 yılında Malatya’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini Adana’da tamamladı. 2016 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Beslenme Ve Diyetetik Bölümünden mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca staj deneyimlerini Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastahanesi, Antalya Medicalpark Hastahane Kompleksi’ nde uygulamalı eğitimlerini tamamladı. Yeme Bozuklukları üzerine bitirme tezini tamamladı. Obezite, diyabette beslenme, sporcu beslenmesi, yeme bozukluğu, kanserde beslenme, yetişkinlerde ve çocuklarda beslenme ve bariatrik cerrahi konularında düzenlenen bilimsel kongrelere katıldı.


  2015 British University of Nicosia Metabolik-Bariatrik Cerrahi .paneli- Kıbrıs
  2015 IV. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu- Anoreksiyadan Obeziteye Yeme Bozukluklukları-Acıbadem Üniversitesi/ İstanbul
  2015 IV. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu- Yeme Bozuklukları Diyetisyeni Kursu-Acıbadem Üniversitesi/ İstanbul
  2016 V. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu- Acıbadem Üniversitesi/ İstanbul
  2016 V. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu-Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Kursu-Acıbadem Üniversitesi/ İstanbul
  2016 V. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu- Karbonhidrat Sayımı Kursu -Acıbadem Üniversitesi/ İstanbul

DİYET VE BESLENME

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi sağlıklı beslenmedir. Etrafımdaki çoğu bireyin ‘’ben diyet yapamam’’ cümlelerini duyuyorum. Aslında bilmeleri gereken şey şu ki biz insanlara diyet yaptırmıyoruz, sadece ‘’sağlıklı beslenme’’ yi öğretmeye çalışıyoruz.
Öncelikle sağlıklı beslenmeye bir işkenceymiş gibi değil de yaşam şekliymiş gibi yaklaşabilmek, sonrasında ise bu işi ne için, kim için, neden yapacağınıza karar vermek. Yani demem şu ki, bir başkası için veya başka durumlar için (sosyal medya etkisi, başka insanlara daha güzel görünmek gibi..) başlıyorsanız bu kısa vadeli bir durum olacaktır. Çünkü sağlıklı beslenmeyi bıraktığınız zaman üzgünüm ki yeniden kilo almaya başlarsınız. Uzun lafın kısası sağlıklı beslenmeyi yaşam standartı haline getirmek lazım :)
Sağlıklı beslenme aslında 4 yapraklı yoncaya benzer. Yani demem şu ki et ve et ürünleri, süt ürünleri, meyve ve sebze grubu ve tahıl grubu besinlerden vücuda yeteri kadar alınması 4 yapraklı yoncayla tabir edilir. Bu 4 gruptan vücudunuzun ihtiyacı kadarını aldığınız zaman yeterli ve dengeli beslenmenin bir kısmını gerçekleştiriyorsunuz demektir.
Unutmayın ki diyette yasak diye bir şey yoktur. Sadece porsiyon kontrolü ve sağlıklı, sağlıksız besinlerin ayrımı vardır. Bizler de bu durumda devreye giriyoruz işte.
Biz diyetisyenlerin görevi ise bu süreçte size en doğru bilgileri verip, size rehber olmaktır. Yukarıda da belirttiğim gibi sağlıklı beslenme sizin için bir araç değil hedefe doğru emin adımlarla gittiğiniz bir amaç olmalıdır. Çevrenizden aldığınız bilgiler, kulaktan dolma bilgiler yerine bu işin eğitimini almış kişilerden yardım almak en doğru yöntem olacaktır. Diyetisyen denilince akla sadece kilo verme, daha fit görünme gelmesi de bir o kadar yanlış bir düşüncedir. Diyetisyen, en başta sağlıklı beslenmeyi öğreten, çeşitli hastalık durumlarıyla karşılaştığınız zaman beslenme konusunda nasıl bir yol izleyeceğinizi anlatan, size yol gösterendir.

Yukarı Çık