info@jinefem.com Bize Ulaşın: +90 242 317 00 66 ONLİNE RANDEVU DOKTORA SORU SOR

SÜNNET NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

SÜNNET NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Dünyada en sık uygulanan cerrahi işlem sünnettir. Tüm dünya erkek popülasyonun üçte birinin sünnetli olduğu bilinmektedir. Dini inanış dışında sosyokültürel nedenler de geleneği n oluşmasını yaygınlaştırmıştır. Musevilerde Mohem olarak adlandırılan özel uygulayıcılar tarafından bebek 8 günlük olunca sünnet yapılmaktadır…..Tevratta emrolunduğu üzere anestezi yapılmadan özel bir teknik kullanılır. Müslümanlarda yaş kısıtlaması yoktur.

Yenidoğan bebeklerde sünneti savunanlar bebeğin ağrı duymadığını anestezi gerekmediğini öne sürmektedir.Ayrıca ilk bir ay içinde kanama riskinin az oluşu diğer bir savunu biçimidir. 1-4 Aylar arasında sünnet derisinin kalınlaşması ve damardan zengin hale gelmesi basit uygulamalara izin vermemektedir.

Öte yandan erken sünneti geç dönem komplikasyonları yüzünden eleştiren hekimler de mevcuttur. Bir bilimsel çalışmada % 20 oranında darlık oluştuğu bildirilmekte..İşlemi uygulayanın beceri düzeyine bağlı olarak farklı oranlar ifade edilmiştir. Enfeksiyon kanama gibi erken istenmeyen etkiler dışında sünnet deri yapışıklıkları da görülebilmekte.

Sünnetin önemli yararlarından biri idrar yolu enfeksiyonlarını önlemesidir. Cochrane adlı araştırıcı 2012 yılında yaptığı inceleme sonrası bu fikri destekleyen sonuçlar elde etmiştir. Ancak Israilden prais isimli araştırıcı 8 – 30 günler arasında cerrahi işleme bağlı sorunlar nedeniyle idrar yolu enfeksiyonunun arttığına işaret etmektedir. Amerika pediatri akademisince genel olarak sünnetin idrar yolu enfeksiyonunu , penil kanserleri ,HIV başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıkları azalttığı bildirilmektedir.Yine aynı grup eğitimli kişilerce …steril şartlarda…uygun ağrı kontrolü ile sünnet yapıldığında ruhsal ve fiziksel hasarın ve yanetkilerin hafiflediği öne sürülmüştür.

Yukarı Çık