info@jinefem.com Bize Ulaşın: +90 242 317 00 66

Çocuklarda ateş dost mu düşman mı?

Çocuklarda ateş dost mu düşman mı?

Geçen hafta sevgili Hande aradı. Endişeli bir sesle 8 aylık bebeği Can'ın ateşinin yükseldiğini, neler yapması gerektiğini sordu. Antalya'ya 2 saatte ulaşılabilecek bir ilçede yaşadığı için acil olarak neler yapabileceğini öğrenmek istedi…..Aramızdaki geçen konuşmanın bir kısmı:
Öncelikle bebeğimiz ateşlendiğinde bunun vücudumuzun önemli bir savunma cevabı olduğunu unutmamalıyız. Ateş beyinde yer alan hipotalamus bölgesindeki vücut ısı düzenleme merkezinin denetiminde bir tepkime. Kusma ishal öksürük gibi bizi etkileyen bir durumu düzeltmek için verdiğimiz olumlu bir tepki.

Ateş yükselmesi aynı anda bizi hastalandıran etkenleri sayıca kontrol eden, çoğalmalarını durduran, savunma hücrelerimizi hareketlendiren, aktifleştiren yararlı bir düzenek. Tarih boyunca hem hekimler hem anne babalar için bir tehlike işareti olarak algılandığını itiraf etmeliyim. Amacımızı aşan yaklaşımların ana sebebi budur. Ateşin özellikle 3 yaşın altında kısa sürede kendiliğinden düzelebilecek..% 10 -15 inde tıbbı yardım gerektiren nedenleri olabilir.

Ateşin tedavisi terimi hatalı bir sözcük…Ateşli çocuğa destek yaklaşımlarıdır yaptıklarımız .Gerçek uygulama bebeğimizin rahatlamasıdır …özellikle rahatsız edilmemesidir !!. Amaç vücut sıcaklığının 36.5 e düşürülmesi de değildir. Çocuğumuzun rahatladığı , kendini iyi hissettiği sıcaklık hedeflenilmelidir.

3 aydan büyük, genel durumu iyi çevreyle bağlantılı ,beslenmesi bozulmamış , 38.5 C düzeyine kadar olan bebekler evde desteklenebilir.

40 C derecenin üzerindeyse ateşimiz; 72 saatten uzun sürüyorsa, susturmada başarılı olunamayan sürekli ağlama, huzursuzluk, inleme hali ; bıngıldağın atma ve aşırı kabarık durumlarında, sürekli uyku, bilinç bulanıklığı ve sayıklama hallerinde acil hekim kontrolü gereklidir. Zor nefes alıp verme, dakikada 40' ın üzeri solunum sayısı, vücudun mor döküntüleri, ağız kuruluğu; göz ve bıngıldak çökmesi, süreklilik kazanan ağrılar, idrar renginin değişmesi önemlidir.

Asla soğuk su ile banyo yaptırmamalıyız. Alkol, sirke, kolonya vb yöntemlerle ovma hatalıdır. Ateş düşürücü ilaçlar zararları olabilen kimyasallardır. Isı merkezimizi geçici devre dışı bırakarak etki ederler. Asıl tedaviye etkileri olmadığı gibi bazen hastalığın iyileşme süresini geciktirirler. Çoklu ilaç daha çok sorun demektir. Ateş düşürücü ilaçlar 6 ile 8 saatten sık verilmemelidirler. İlaç kullanılacaksa tek ilaç tek yöntem uygulanmalıdır. Hem şurup hem fitil bazen zehirleyici dozlara neden olabilir. Novalgin gibi ilaçlar kesinlikle uygulanmamalıdır. Daha önce havale yaşanmışsa, ailede ateşli havale geçiren varsa yine hekiminiz görmelidir.
Bol sıvı verilmesi ateş kontrolunda önemli bir yöntemdir.

Hep sağlıklı olun…
Yukarı Çık